Walka o zwiększenie odsetka zaszczepionych przeciwko COVID-19 i przystosowanie przepisów polskiego prawa do pandemicznych realiów trwa. W wykazie prac rządu znalazł się kolejny element układanki - projekt ustawy pozwalającej pracodawcy wysłać niezaszczepionego na urlop bezpłatny lub oddelegować go do innych zadań. Kwestia kontroli faktu zaszczepienia lub przechorowania COVID-19 przez pracodawców od początku wzbudzała wielkie emocje. Z jednej strony przedsiębiorcy chcieli mieć pewność, że ich firma nie stanie się rozsadnikiem epidemii, a produkcja nie stanie. Z drugiej jednak strony nie było przepisów pozwalających nawet na wyegzekwowanie od pracownikami okazania potwierdzenia przyjęcia szczepienia lub faktu przechorowania COVID-19.

Ten problem rozwiązany ma zostać już we wrześniu - na wtedy planowane jest przyjęcie przez Sejm odpowiedniej ustawy. Rządzący nie chcą się jednak zatrzymać tylko na prawie do kontroli. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazła się informacja o tym, że w przygotowywanym projekcie znalazł się przepis pozwalający przedsiębiorcom wysyłać niezaszczepionych na urlopy bezpłatne.

" W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę."  - wskazano w opisie ustawy szykowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Co więcej, ta sama ustawa ma pozwolić przedsiębiorcom świadczyć swoje usługi osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom nawet w razie wprowadzenia lockdownu.

Żródło : Business Insider Polska