Nie wykluczam – powiedział  minister finansów Tadeusz Kościński na pytanie o możliwość wprowadzenia podatku przychodowego . Dodał, że pomysł jest analizowany. Zastąpienie CIT podatkiem przychodowym oznaczałoby rewolucję dla polskich przedsiębiorstw.

• Za podatkiem przychodowym optuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, stawka miałaby być uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności
  • Obecny podatek dochodowy jest nieefektywny - wskazuje NIK czy Rzecznik MŚP

Ministerstwo Finansów nie chciało zdradzić, o jaki podatek przychodowy chodzi. Wiadomo, że za podatkiem przychodowym optuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który proponuje podatek o stawce uzależnionej od wykonywanej działalności, która wynosiłaby od 1,5 do 15 proc. dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 0,49 proc. w przypadku banków i instytucji oraz 1,49 proc. dla innych przedsiębiorstw posiadających osobowość prawną.

Podatek przychodowy - co to takiego

Podatek przychodowy jest alternatywą dla obecnego podatku dochodowego dla działalności gospodarczych, czyli CIT. U podstaw pomysłu wprowadzenia podatku przychodowego leży założenie opodatkowania przychodów firmy niezależnie od ponoszonych przez nią kosztów.

Ewentualne przyjęcie go w Polsce oznaczałoby rewolucję - dziś bowiem rozliczający się CIT-em płacą podatek od dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. W efekcie, jak wskazują ZPP, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców czy Najwyższa Izba Kontroli, cała rzesza firm nie płaci ani złotówki CIT.

Zwolennicy wprowadzenia podatku przychodowego wskazują, że po pierwsze wyrówna on szanse na rynku, ponieważ wszystkie firmy będą musiały go płacić, a po drugie znacząco spadnie obciążenia fiskusa, który dziś musi toczyć spory o to, które koszty można uznać za uzasadnione, a które nie.

Żródło : Business Insider