Zespół do prac nad projektem ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym jest organem doraźnym wspomagającym prace resortu nad opracowaniem projektu nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym w celu rozwoju kształcenia dualnego poprzez wprowadzenie systemowych regulacji dotyczących nauki zawodu w miejscu pracy.

Do zadań Zespołu należy:

• przygotowywanie rekomendacji w zakresie opracowania zmian systemowych dotyczących nauki zawodu w miejscu pracy;
  • przedstawienie nadzorującemu członkowi kierownictwa Ministerstwa uwag i wniosków prac Zespołu zgłoszonych do projektu ustawy podczas konsultacji merytorycznych oraz procesu legislacyjnego.

Członkowie

Podczas spotkania organizacyjnego w dniu 21 lipca 2020 r. Pani Minister Olga Semeniuk zainicjowała prace Zespołu, którego przewodniczącym został Pan Piotr Koszewski - Dyrektor Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju.

Skład Zespołu tworzą osoby posiadające wiedzę i doświadczenie z zakresu rzemiosła i samorządu rzemieślniczego, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, szkolnictwa zawodowego i kwalifikacji zawodowych lub innych dziedzin niezbędnych do przygotowania projektowanych zmian systemu nauki zawodu w miejscu pracy (kształcenie dualne).

W skład Zespołu weszli przedstawiciele lub eksperci reprezentujący instytucje państwowe, samorządowe, edukacyjne i związkowe:

Skład instytucjonalny Zespołu:

1. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju
  2. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej
  3. przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego
  4. przedstawiciele Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
  5. zespół ekspertów Związku Rzemiosła Polskiego
  6. zespół ekspertów izb i cechów rzemieślniczych, szkół wyższych, jednostek samorządu terytorialnego, placówek kształcenia branżowego i organizacji pozarządowych

Źródło: Ministerstwo Rozwoju