Z kolejnej ankiety "Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw w czasach koronawirusa", którą w lipcu 2020 r. przeprowadziło Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, wynika, że nastroje wśród polskich przedsiębiorców nieco się pogorszyły. 90 proc. firm obawia się powrotu epidemii.

Kluczowe wnioski z ankiety:

• Odbudowa nastrojów firm przyhamowała. W skali od 0 do 10 średnia ocena to 4,6, wobec 4,7 przed miesiącem, po poprawie nastrojów w maju teraz wrócił sceptycyzm …. oceny lekko się nawet pogorszyły. Prawie 46 proc. respondentów negatywnie ocenia kondycję swojej firmy (wobec 38% w maju).
  • Co jest zaskakujące pogorszyły się nastroje w dużych firmach, ale one i tak relatywnie lepiej oceniają swoją kondycję niż mikro i małe firmy.
  • Firmy z branży turystycznej i gastronomicznej są nadal w dołku nastrojów (2,8). Niestety normalizacja sytuacji w tej branży będzie trwała najdłużej, tu otwarcie biznesów nastąpiło najpóźniej i nadal jest wiele istotnych obostrzeń. Jednak samo otwarcie nie wystarczy, musi też wrócić popyt i zaufanie klientów.
  • W związku z nadal trwającym rozprzestrzenianiem się koronawirusa obawy przedsiębiorców związane z nawrotem epidemii rosną, co zadeklarowało prawie 90% firm. Firmy najprawdopodobniej boją się ponownych obostrzeń i ewentualnego, ponownego zamknięcia gospodarki. Nadal duże obawy są co do wzrostu podatków (62%). Przy takich czynnikach niepewności trudno o kontynuację trendu odbudowy nastrojów firm do poziomów przedkryzysowych.
  • Firmy lepiej oceniają własną sytuację niż stan całej gospodarki. Średnia ocen to bowiem 3,9 (przed miesiącem 3,5). Nadal także przeważają oceny negatywne, ale w tym zakresie ubyło pesymistów. Obecnie 58% ocen jest negatywnych.
  • Firmy narzekają nadal na brak popytu, to główna bariera.
  • Nadal relatywnie dużo firm deklaruje redukcję zatrudnienia, takich firm jest prawie 40%, a przed miesiącem było to ok. 35%. Także dołek na rynku pracy jest jeszcze przed nami.
  • Oceny działań rządu dot. odmrażania gospodarki lekko wzrosły, choć nadal pozostają na niskim poziomie. 47% firm odbiera negatywnie odmrażanie (poprzednio 57%). Największe oczekiwania spadku zatrudnienia są formułowane w branży turystycznej, hotelach i gastronomii.
  • Przedsiębiorcy napotykają na te same problemy przy wnioskowaniu o pomoc. 48 proc. wskazuje na niejasność przepisów instrumentów pomocowych. 40 proc. firm wskazuje też na nadmiar biurokracji, a 33 proc. na zbyt długie oczekiwanie na decyzję.

Badanie przeprowadzono w dn. 8-24.07.2020 r. metodą CAWI. N=151. Kwestionariusz rozesłano do firm członkowskich i współpracujących z organizacjami zrzeszonymi i współpracującymi z Radą Przedsiębiorczości.

Raport do pobrania TUTAJ